
Dania to malowniczy kraj leżący w północnej części Europy, którego stolicą jest bardzo popularna wśród turystów Kopenhaga. Stanowi najmniejszy kraj Skandynawii, ale jednocześnie jego mieszkańcy uważani są za najszczęśliwszy naród świata – albo sami się za takich uważają! Można być zaskoczonym takim stwierdzeniem, jednak Duńczycy stosują filozofię hygge, nakazującą im cieszyć się najmniejszymi rzeczami. Co może być zrozumiałe – z racji tego, że państwo jest niewielkie i nie za wiele posiada zabytków kultury (malarstwa, muzyki, rzeźby w porównaniu na przykład z Wielką Brytanią czy Francją) . Cieszmy się tym co mamy. Lekcja dla Polaków. W kraju tym przeważają zapierające (z powodu niżowej aury) dech w piersiach nizinne krajobrazy oraz morski klimat.
Można być zaskoczonym takim stwierdzeniem, jednak Duńczycy stosują filozofię hygge, nakazującą im cieszyć się najmniejszymi rzeczami
Geneza i pochodzenie języka duńskiego
Język duński wywodzi się z grupy języków germańskich. Posługuje się nim ponad 5 milionów osób głównie na terenach samej Danii, Niemczech oraz Grenlandii. Na Islandii duńskich jest jednym z głównych języków obcych nauczanych w szkołach, ze względu na historyczną przynależność Islandii do Danii.
Czy języka duński posiada dialekty?
W Danii wyróżnić możemy trzy przodujące dialekty: jutlandzki, zelandzki i fioński. Język używany w Danii czyli rigsdansk, oparty jest właśnie na dialekcie zenlandzkim. W języku tym, w przeciwieństwie do języka szwedzkiego, nie ma podwójnego akcentu wyrazowego, co oznacza, że głos wstrzymujemy na końcu lub na środku danego wyrazu. Duński posiada także dwa rodzaje rzeczownika, a ogólny czas przyszły nie istnieje – opisywany jest za pomocą czasowników modalnych.
Najstarsza flaga świata
Uważa się, iż duńska flaga jest najstarszą flagą świata i to od niej wziął się początek tzw. nordyckiego krzyża, czyli krzyża stosowanego na flagach państw skandynawskich. A także na fladze Anglii – jako krzyż św Jerzego. Na początku to właśnie Szwecja utworzyła swoją flagę na wzór duńskiej, później dokonała tego Norwegia.
Z czym kojarzy się nam Dania i język duński?
Dania kojarzona jest przede wszystkim ze słynnym serialem komediowym o przygodach Gangu Olsena. Jest to seria duńskich filmów o tematyce kryminalno-komediowej opowiadająca o fikcyjnym gangu. Wszystko tworzone jest oczywiście w atmosferze komediowej, a sam gang uchodzi za słynną (żeby nie powiedzieć: przysłowiową) grupę nieudaczników. Filmy te zyskały popularność na całym świecie i do dzis kojarzone są jako klasyk tamtych lat. Stały się niejako ikoną popkultury. Trzy lata temu seria Gang Olsena obchodziła swoje 50 – lecie. W Danii odbyło się kilka imprez bezpośrednio poświęconych tej serii, mających na celu przypomnienie tego dziedzictwa kulturowego oraz wielkiego dzieła, z którego duńczycy bez wątpienia są dumni.
Jakie są inne duńskie skojarzenia?
A któż nie zna klocków Lego? Są one wynalazkiem duńskiego Ole Kirk Christiansena z 1947 roku. To właśnie w Danii odwiedzić możemy słynny Legoland-jedną z największych atrakcji turystycznych, która przyciąga miliony. Wiele bajek słynnego duńskiego bajkopisarza – Hansa Christiana Andersena nie raz zagościła na półkach w naszych domach
Inne tłumaczone języki – patrz: tłumaczone języki w Biurze Meritum