język portugalski oraz flaga portugalskaWiwat słoneczna, piękna Portugalia, ojczyzna Ronaldo! Ten mały kraj nad Oceanem Atlantyckim, jedno z dwóch państw leżących na półwyspie iberyjskim stanowi częsty cel letnich wypraw Polaków. Językiem urzędowym tego kraju jest rzecz jasna język portugalski, a ponieważ języki obce, a raczej ich znajomość, nie są rozpowszechnione w Portugalii, warto przed wyjazdem dowiedzieć się czegoś o języku portugalskim.

Gdyby jednak pomoc językowa czy samouczek portugalskiego nie wystarczył, warto sprawdzić naszą ofertę w zakresie tłumaczenia portugalskiego w Poznaniu.

Tłumaczenia portugalskiego – skontaktuj się z nami
przejdź do formularza kontaktowego Meritum

Językiem portugalskim posługuje się ponad 270 milionów użytkowników – czyli okazuje się dużo bardziej rozpowszechniony, niż przykładowo język niemiecki. Pełni funkcję języka urzędowego nie tylko Portugalii, ale również Brazylii, Angoli, Gwinei i wielu innych byłych kolonii portugalskich. W języku tym ciekawa i czasem kłopotliwa dla Polaków może być wymowa niektórych głosek. Samogłoski e, é, ê wymawiamy prawie jak nasze y, akcentowane o, ó, ô wymawiamy jak nasze o, ale nieakcentowane o wymawiamy jak nasze u. Wśród spółgłosek uwagę należy zwrócić na c, jeśli występuje ono przed samogłoskami a, o, u oraz spółgłoskami, wymawia się je jak k. Jednakowoż jeśli c występuje przed samogłoskami e, i wymawia się jako s. Brzmienie języka portugalskiego może nam kojarzyć się z dialogami aktorów brazylijskiego hitu telewizyjnego, czyli serialu Niewolnica Izaura, ale także ze spokojną muzyką Fado.

Brzmienie portugalskiego zda się zbyt skomplikowanie na początku, jednak, w miarę stosowania, wszystkie powyżej przedstawione zasady wymowy „wchodzą w krew”. Pamiętajmy że język portugalski ma wiele wspólnego z innymi językami romańskimi: włoskim, francuskim oraz hiszpańskim.