Szwecja. Mimo, że ten kraj znajduje się o przysłowiowy rzut beretem od Polski, niewiele osób świadomych jest jego piękna i unikalnego charakteru. Każdy z nas chciałby czasem zaszyć się w jakimś cichym, oddalonym miejscu, gdzie można by uporządkować własne myśli. Szwecja ma do tego idealne predyspozycje. Jest to bowiem kraj pełen dzikiej natury, gdzie pośród lasów szumią krystaliczne rzeki oraz błyszczą czyste jeziora, a człowiek może odnaleźć wewnętrzny spokój i zespolić się z ogromem przyrody. Brzmi zachęcająco prawda?

Język szwedzki wywodzi się z grupy języków północnogermańskich i w przeciwieństwie do języka norweskiego (a propos norweskiego, warto zauważyć wiele wspólnych cech obu języków, ale o tym później) należy do podgrupy zachodnioskandynawskiej. Językiem szwedzkim posługuje się aż dziesięć milionów osób, a na terenie samego kraju spotkać się możemy z mnogością dialektów. Dialekt najbardziej popularny to rikssvenska, z którym spotkamy się podczas nauki języka szwedzkiego.

Gramatyka szwedzka? Varsågod.

W języku szwedzkim występują zaledwie dwa przypadki: przypadek główny oraz dopełniacz. Dla porównania – język niemiecki dysponuje czterema przypadkami, zaś język polski ma ich aż siedem. W języku angielskim (Szwedzi świetnie nim operują, nic dziwnego, skoro oba są językami germańskimi, a część słownictwa angielskiego pochodzi ze Skandynawii) przypadków brak. Jeżeli chodzi o fonologię, problem dla osób uczących się języka stanowić mogą samogłoski długie i krótkie. Wymagają one dużej praktyki, ponieważ zmiana długości samogłoski zmienia znaczenie wyrazu. Dla Polaków rozróżnienie samogłosek o i u oraz ä i ö może okazać się początkowo nie lada wyzwaniem, gdyż ä i ö wymawiamy jako długie e. Mimo tego, język ten z roku na rok staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej osób podejmuje się jego nauki. Wynika to z faktu , iż rynek pracy dla osób posługujących się szwedzkim znacznie się otworzył.

Mówię po szwedzku, jaką ty posiadasz supermoc?

Mówię po szwedzku.. a ty? jaką posiadasz supermoc?

Z ciekawostek historycznych na temat naszego północnego sąsiada warto napomnieć o unii szwedzko-norweskiej. Niewiele osób wie bowiem, że Królestwo Szwecji oraz Królestwo Norwegii połączyły się ze sobą w 1814 roku tworząc Zjednoczone Królestwa Szwecji i Norwegii. Idąc dalej, kto z nas nie zna słynnego zespołu ABBA z lat 80? Zespół ten wywodzi się ze Szwecji i zyskał światową sławę po wygranej w 14 Konkursie Piosenki Eurowizji. Swoją nazwę zawdzięcza ówczesnemu szwedzkiemu przedsiębiorstwu konserw rybnych ABBA. Dzięki zespołowi, Szwecja z dużym przytupem zaznaczyła swoją obecność na kartach światowej muzyki pop.